Piłka ręczna kobiet

      Główny wkład w powstanie sekcji szczypiornistek przypisuje się Małgorzacie Sernik, żonie Jerzego Tila, był rok 1949, gdy piłkarski AKS wystąpił w turnieju finałowym o mistrzostwo polski ?siódemek?. Chorzowianki ponoć przekonane były, że jadą na zawody w odmianie jedenastoosobowej i?doznały trzech bezdyskusyjnych porażek. Wnioski jednak szybko wyciągnęły, bo w kolejnych dwóch altach zdobywały na MP ?7? dwa trzecie miejsca, a w 1952 roku nawet drugie miejsce. Równocześnie grały w ?11?, a efektem tego były m.in. mistrzostwo Polski w 1958 roku oraz dwa lata później. Wyróżniającymi się zawodniczkami w początkowych latach działalności sekcji były m.in. Cecylia, Kinel, Irena Setnik, Aniela Franielczyk, Adelajda Wieczorek, Inga Milheim-Siuda.

      W szczypiorniaka ? po okresie ?rozdwojenia? ? grało się od lat 60-stych już tylko w formule siedmioosobowej, na niej więc skupiły się piłkarki ?koniczynek?. W 1971 AKS awansował do I ligi, dwa lata później zdobywając Puchar Polski. Sukces ten drużyna powtórzyła w 1977 roku, jednak kibice oczekiwali czegoś więcej, mistrzostwa?

     Sztuka ta udała się w roku 1981, po tym, jak trener AKS został Bogdan Cybulski. Na koniec sezonu ?koniczynki? wyprzedziły inny chorzowski klub, Ruch o zaledwie jeden punkt! W dodatku do mistrzostwa dołożyły kolejny puchar. Rok później AKS swiętował drugie mistrzostwo polski, już ze sporą przewagą(5 punktów nad AZS AWF Wrocław i aż 16?punktów nad Ruchem!). Mistrzowską ekipę z tamtego okresu tworzyły Bożena Enkelman, Iwona Witek, Dorota Ochod-Bonenberg, Barbara Kustrzyk, Krystyna Majorek, Ewa Adamska, Barbara Krefft, Ewa Jacek, Barbara Garleja, Małgorzata Rogocz, Anna Rosa, Małgorzata Kazubek, Dorota Kozielska i Bożena Nicze.

     Później nastąpiło kilka lat słabszych. Wprawdzie w 1983 roku AKS zdobył po raz czwarty puchar Polski, ale w 1985 roku spadł z ligi! Minęły dwa lata i ? po powrocie do ekstraklasy ? ?koniczynki? znów wznosiły Puchar Polski. A w 1988 roku pod wodzą Józefa Cebularza wywalczyły trzecie i ostatnie, jak dotąd mistrzostwo.

     Kolejne lata nie były już tak ?tłuste?. W 1992roku sekcja połączyła się z chorzowskimi Azotami, a zespół rozgrywał swoje mecze na hali w Chorzowie Starym. Mariaż trwał pięć lat. Drużyna raz spadała z ligi, raz do niej awansowała. Przełom nastąpił w sezonie 2001/2002. Nękane problemami organizacyjnymi ?koniczynki? połączyły siły z ?niebieskimi?, czyli Ruchem. Powstało Towarzystwo Piłki ręcznej Chorzów, które jednak nie przetrwało zbyt długo na mapie polskiego szczypiorniaka?

<- Wróć