Piłka ręczna mężczyzn

     Przed II wojną światową Franciszek Toman stał na bramce w chorzowskim Ruchu, a następnie w Azotach. Po zakończeniu działań wojennych chciał reaktywować sekcję w tym drugim klubie, jednak nie znalazł wsparcia. Doszedł za to do porozumienia z działaczami AKS na początku 1946 roku.

     Szczypiorniak zyskiwał w AKS na popularności. Za Tomanem podążyli inni byli zawodnicy Ruchu i Azotów, a sekcja liczyła prawie 100 osób. Sukces przyszedł nadspodziewanie szybko. Już w 1947 roku ?koniczynki? wygrały mistrzostwa Polski w 11-osobowej formule. W sześciu (!) kolejnych latach dominacja AKS nie podlegała dyskusji. Autorami tych sukcesów byli ? oprócz Tomana ? m.in. Jerzy i Paweł Tilowie, Klein, Biniok, Sobek, Wandzik, Brol, Morgała, Krawczyk, Pośpiech, Setnik, Włodarczyk, Faber, bracia Truchanowie.

     Najgłośniej było wówczas o braciach Tilach. Wielokrotnie reprezentowali barwy naszego kraju, przez wiele lat będąc filarami drużyny narodowej oraz klubu. Ich gra przyciągała kibiców na trybuny. Zwłaszcza szerokim echem odbiły się ?atomowe? rzuty Pawła Tila. Po zakończeniu kariery bracia zostali trenerami. Jerzy Til prowadził nawet reprezentację Polski w ?11? na mistrzostwach świata, a także na Olimpiadzie w Monachium (w formule ?7?).

     Piłarzom AKS nie udało się nawiązać do tych wspaniałych triumfów przełomu lat 40-stych i 50-stych. W formule 7-osobowej chorzowianie grali nawet w I lidze, jednak w 1967 roku z niej spadli. Męska sekcja została rozwiązana w latach 80-stych.  

<- Wróć